21 maja - wiosenny „Spacerownik teatralny” w Poznaniu

21 maja w Poznaniu oraz czterech innych polskich miastach odbędzie się kolejna edycja projektu "Spacerownik teatralny". Na nietypowy, bo nieograniczony ramami jednego teatralnego budynku spacer po raz kolejny zapraszają poznańskie teatry wraz z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

Teatr Animacji jak zwykle znalazł się na trasie spaceru, którego szczegółowy program prezentujemy poniżej:

12.00 - początek spaceru w Teatrze Nowym im. T. Łomnickiego
12.30 - Teatr Animacji
13.00 - Teatr Wielki im. S. Moniuszki
13.40 - Teatr Polski

plakat projektu spacerownik teatralny

„Spacerowniki teatralne” zostały zainicjowane w 2015 roku i towarzyszyły obchodom 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. Ich popularność skłoniła organizatorów do przygotowywania kolejnych tras oraz organizowania wiosennych i jesiennych edycji. Efekty tych prac będzie można poznać już 21 maja. Tego dnia w Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie, Białymstoku i Słupsku odbędą się teatralne spacery, wytyczone zarówno według nowych, jak i znanych i sprawdzonych tras. Wiosenna edycja „Spacerownika” poszerzona została także o liczne spacery dla dzieci.

Uczestnicy poznańskiego spaceru „Teatralne przestrzenie Poznania” przejdą ścieżkami architektury teatralnej miasta. Autorką i prowadzącą spacer jest Agata Wittchen-Berełkowska, która zaprosi uczestników do wycieczki po takich miejscach jak Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki, Teatr Animacji, Teatr Polski w Poznaniu. Spacer rozpocznie się o godzinie 12.00 spod budynku Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego, ul. Dąbrowskiego 5. Orientacyjny czas spaceru to około 2 h.

Scenariusze „Spacerowników teatralnych” znajdują się na poświęconej projektowi stronie internetowej www.spacerownikteatralny.pl . Dokładne plany tras są tam uzupełnione dodatkowymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi teatralnych twórców. Pośród nich znajdują się autorskie trasy tematyczne, przygotowywane przez artystów i historyków teatru. Strona daje także możliwość stworzenia własnego, oryginalnego spaceru. Użytkownik może dostosować marszrutę do czasu, jakim dysponuje lub miejsca, do którego zmierza. Szlaki spacerowe układać można dowolnie według indywidualnych zainteresowań.

„Spacerownik teatralny” dostępny jest w aplikacji na wszystkie urządzenia mobilne. Aplikację można ściągnąć za darmo w sklepach Google Play, App Store i Windows Store. Poza wszystkimi możliwościami, jakie daje strona www, aplikacja wyposażona została dodatkowo w funkcję nawigowania.

Projekt poznańskiego „Spacerownika Teatralnego” realizowany jest przez Instytut Teatralny we współpracy z Teatrem Polskim w Poznaniu.