Medal Młodej Sztuki dla Julianny Dorosz

Ten weekend zaczął się dla nas wyjątkowo miło! Kapituła przyznająca Medale Młodej Sztuki dostrzegła wielowymiarowość talentu Julianny Dorosz. Właśnie ta aktorka, doskonale znana widzom Teatru Animacji z takich spektakli jak "Pastrana", "Odlot", "Opowieści z niepamięci", "Halo kosmos!", otrzymała to wyróżnienie w kategorii teatr. Gratulujemy!

zdjęcie ze spektaklu Lustrzana chmura
"Lustrzana chmura", fot. Jakub Wittchen

"Medale Młodej Sztuki są odzwierciedleniem tego, co ciekawego dzieje się obecnie w wielkopolskiej kulturze. Trendy i mody zmieniają się w niej jak w kalejdoskopie, ale jedno pozostaje niezmienne: by artysta odbiorcę zachwycił, zaskoczył, poruszył, musi tworzyć z pasją.

- Medale Młodej Sztuki "Głosu Wielkopolskiego" mają unikalną właściwość: wyprzedzają czas. O trafności i jakości wyboru kapituły mogliśmy wielokrotnie przekonać się w kolejnych dekadach, gdy laureaci Medali, jako dojrzali artyści, odnosili wielkie sukcesy i zdobywali międzynarodowe uznanie - zauważa Adam Pawłowski, redaktor naczelny "Głosu Wielkopolskiego".

Z kolei Dionizy Piątkowski, twórca festiwalu Era Jazzu i członek kapituły, podkreśla, że Medale Młodej Sztuki są okazją do "wyławiania" niezwykłych osobowości.

 Warto przypomnieć, że nasza redakcja przyznaje Medale Młodej Sztuki od 1974 roku. Pomysłodawcami tego wyróżnienia byli długoletni, niezapomniany publicysta "Głosu Wielkopolskiego" Włodzimierz Braniecki oraz Izabella Cywińska - ówczesna dyrektorka Teatru Nowego w Poznaniu.

 Na każdym z medali wyryte jest motto z "Pana Cogito" autorstwa Zbigniewa Herberta: "Czuwaj, kiedy światło na górach daje znak, wstań i idź, dopóki krew obraca w piersi twoja ciemną gwiazdę".

Na przestrzeni lat medale otrzymało wielu twórców ważnych dla polskiej kultury. Wystarczy wspomnieć o poecie Stanisławie Barańczaku, dyrygentce Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" Agnieszce Duczmal czy kabareciarzu Zenonie Laskowiku. Jednak warto też przypomnieć tych, którzy otrzymali Medale w ostatnich latach - choćby piosenkarkę Rosalie, czy klarnecistę Wacława Zimpla."

Pełna informacja: klik.