Premiera grupy teatralnej ON/OFF 2Podczas ostatnich kilku miesięcy, w każdy poniedziałek, w przestrzeniach Teatru Animacji oraz XXV Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu odbywały się zajęcia grupy teatralnej On/Off 2. 

On/Off 2 to projekt realizujący misję edukacyjną Teatru Animacji w Poznaniu, do którego zaprosiliśmy młodzież z poznańskich szkół średnich i podstawowych. Efektem pracy zespołu była prapremiera spektaklu poświęconego Witkacemu oraz portretowanym przezeń kobietom: „ppc+T.A. Witkacy” . W toku spotkań młodzież dokonała samodzielnego wyboru tekstów z dramatów Witkacego i jego korespondencji. Zespołowo stworzony scenariusz spektaklu został zrealizowany na scenie w oparciu o pomysły uczestników projektu z wykorzystaniem zasobów scenograficznych i kostiumowych Teatru Animacji. 

Tytuł spektaklu to podpisy umieszczane przez Witkacego na malowanych przez niego portretach kobiet. Znaczy „prawie po ciemku + portret kobiety”. Jednocześnie ten zwielokrotniony portret kobiety powstał w T.A. - Teatrze Animacji, co określa w tytule nazwę organizatora – twórcę projektu.

Oto, co o projekcie mówią sami artyści:

Kobiety w życiu Witkacego to temat rzeka. Z racji niepełnej wiedzy i doświadczenia nie byliśmy w stanie płynąć jej nurtem, ale chcieliśmy dać głos portretowanym Kobietom i zderzyć go z intrygującą i wielobarwną osobowością Witkacego. Skomplikowane, pełne emocji, miłości i nienawiści, zwątpień, wzlotów, walki i rozpaczy relacje między sławnym artystą, a kobietami posłużyły za materiał do konstruowania ról i sytuacji scenicznych. 

Witkacego gra pięciu aktorów – inspiracją dla tego rozwiązania jest słynna fotografia "Autoportret wielokrotny" a także trudność zagrania postaci Witkacego, pełnej wewnętrznych sprzeczności i niedookreśleń. Każdy z młodych wykonawców prezentował zatem na scenie odrębny odcień charakteru artysty. 

„ppc +T.A. Witkacy” – efekt projektu edukacyjnego ON/OFF2 – mógł zaistnieć dzięki współpracy z paniami polonistkami: Pauliną Graf (XXV L.O. W Poznaniu), Beatą Król (X L.O. W Poznaniu) i Haliną Tomaszewicz (S.P. 72 w Poznaniu). To dzięki ich opiece artystycznej i organizacyjnej ponad dwudziestoosobowy zespół młodzieży udało się skutecznie zachęcić, zmobilizować i poprowadzić drogą teatralnego rozwoju.

ON/OFF 2

„ppc +T.A. Witkacy”

Opieka reżyserska: Lech Chojnacki
Opieka artystyczna i organizacyjna: Paulina Graf, Beata Król, Halina Tomaszewicz;
Obsada (młodzież poznańskich szkół: LO VII, X, XVI, XXV, Technikum Komunikacji, SP 72):

Witkacy – Miłosz Lupiński, Karol Łukaszewski, Maksymilian Natkaniec, Jacek Szygenda, Kordian Wolniewicz;
Nineczka – Amelia Żak;
Kobiety demoniczne – Monika Barzyk, Marta Broda, Inez Chmielnik, Katarzyna Kędziora, Monika Orlik, Sara Polaniak, Zuzanna Bielawska, Weronika Ratajczak, Oliwia Sobieraj, Zuzanna Rydlewska, Andżelika Skoczkowska, Weronika Twardowska, Natalia Wojciechowska;
Dziewczynki z „ W małym dworku”– Emilia Drzazga i Zuzanna Kędziora;

Muzyka: Piotr Klimek;

Kostiumy: zasoby T.A., Asia Siekierska, Zuzanna Bielawska;

Charakteryzacja: Alina Magnus (Teatr Nowy)

Plakat: Sara Polaniak;

Sponsorzy wspierający: Kinga i Marcin Siekierscy;

Projekcje, montaż filmowy: Zdzisław Radkowski;

Obsługa elektro-akustyczna: Arkadiusz Czapla, Michał Krugiołka, Michał Wereda, Maciej Kuśnierz;Prapremiera: 2 III 2020, Teatr Animacji w Poznaniu.