Marcin Ryl-Krystianowski

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. W Teatrze Animacji od 1990 roku.

Najważniejsze role: Anioł Stróż w „Rycerzu Niezłomnym”, Tato w „Ribidi rabidi knoll”, Pipo w „Bajce o księciu Pipo, Prospero w „Burzy”, Diabeł w „Gimplu Głupku”, Błazen w „Bestii i Pięknej”, Kłapouchy w „Kubusiu Puchatku”, Wrona w „Królowej śniegu” , Koń w „Baśni o Rycerzu bez Konia”, Gęba w „Królu Mięsopuście”, Ojciec w „W beczce chowany”, Arlekin, Knot w „Pinokiu”, Cień w „Procesie o cień osła”, Widelec, Cukierek, Kombinerki w "No coś ty", Czeladnik w „Szewcach”, Lis w „A niech to gęś kopnie”.

Wyróżnienia i nagrody, m.in.:

Medal Młodej Sztuki - (przyznawana w Poznaniu nagroda, honorująca młodych artystów i ludzi związanych z wielkopolską kulturą 1992)

Nagroda aktorska za rolę Anioła Stróża w „Rycerzu Niezłomnym” w reżyserii Lecha Chojnackiego ( Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu ,1993 )

Nagroda aktorska za rolę Taty w „Ribidi rabidi knoll” w reżyserii Janusza Ryl-Krystianowskiego (Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu, 1995)

Nagroda aktorska za rolę Konia w „Baśni o Rycerzu bez Konia” w reżyserii Janusza Ryl-Krystianowskiego ( Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu, 2005)

Nagroda aktorska za rolę Konia w „Baśni o Rycerzu bez Konia” w reżyserii Janusza Ryl-Krystianowskiego ( Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Katowice-dzieciom”,2006)

Nagroda aktorska za rolę Młoteczka i Dzwoneczka w „Pozytywce” w reżyserii Janusza Ryl-Krystianowskiego ( Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu, 2007)

Plebiscyt „Biały Bez” na Najpopularniejszego Artystę Scen Poznańskich. 2008, 2010 - wyróżnienia, 2011 - pierwsza nagroda.

Nagrodą aktorska za rolę w spektaklu Molier w reż. Neville'a Trantera przyznana przez jurorów XXIX Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Walizka" w Łomży.

Wyróżnienie za kreację aktorską w spektaklu A niech to Gęś kopnie! w reż. Marty Guśniowskiej przyznana przez jury 20. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak".

O sobie:
Teatr jest dla mnie, zabawą, pasją, hobby. Przez pierwsze lata pracy nie mogłem uwierzyć, że płacą mi za to, co robię…