Mariola Ryl-Krystianowska

Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. W Teatrze Animacji od 1991 r.

Najważniejsze role : Czarna Wróżka w " Pierścieniu i róży", Elke w "Gimplu Głupku", Ciocia w "Ribidi rabidi knoll",  Ubica w "Ubu Król", Śmierć w "Bajce o Szczęściu", Rosalinda w "Królu Mięsopuście", Matka w "Jeżu", Zajęczyca w "A niech to Gęś kopnie".

O sobie:
Teatr to dla mnie ciągle jeszcze jedna wielka niewiadoma. Jaki będzie kolejny sezon? Z jakim tekstem lub rolą przyjdzie się zmierzyć? Z jakim twórcą przyjdzie mi pracować? Dam radę czy polegnę? Mnóstwo pytań ale też możliwości realizowania własnych marzeń. Jednym z nich jest posiadanie własnego teatru ...no, może teatrzyku, do pewnego stopnia kukiełkowego. Razem z mężem Marcinem tworzymy TeatRyle z którym docieramy tam gdzie teatr instytucjonalny nie dociera, do małych miast, miasteczek, wsi, ogródków, bibliotek a nawet prywatnych domów. Zatem do zobaczenia w Teatrze Animacji lub gdzieś na teatralnym szlaku!