Z Polski w świat: dramaturgia Maliny Prześlugi

Celem projektu jest prezentacja twórczości Maliny Prześlugi – dramatopisarki i dramaturga Teatru Animacji w Poznaniu.

W polskich teatrach lalkowych wystawia się obecnie głównie nową dramaturgię, jednak jej zasięg międzynarodowy jest niewielki. Polska dramaturgia jest nie tylko bogata i zróżnicowana, ale przede wszystkim powstaje w bliskim kontakcie z teatrem, twórcami spekatklu i widownią. Niniejszy projekt ma na celu przybliżyć twórczość jednej z najciekawszych polskich dramatopisarek wraz z prezentacją realizacji scenicznych, które są efektem różnorodnych form pracy dramatopisarskiej.

Malina Prześluga jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i dramaturgiem w Teatrze Animacji w Poznaniu, dramatopisarką (autorką 22 wielokrotnie realizowanych na polskich scenach dramatów) oraz autorką książek dla dzieci. Jej teksty publikowane są w „Nowych Sztukach dla Dzieci i Młodzieży" i „Dialogu", a także wystawiane w całej Polsce. Jest laureatką Medalu Młodej Sztuki, Nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego, zdobywczynią licznych nagród i wyróżnień w kolejnych edycjach Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. W roku 2013 zdobyła nagrodę główną, publiczności i dziennikarzy w konkursie Teatru Polskiego w Poznaniu „Metafory Rzeczywistości" za dramat "Kwaśne mleko". W 2015 roku otrzymała II nagrodę (pierwszej nie przyznano) w zamkniętym konkursie Wrocławskiego Teatru Współczesnego Strefy_Kontaktu_2016 za dramat "Garnitur Prezydenta". Ponadto w 2015 została nagrodzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za dokonania w dziedzinie literatury i dramaturgii dla dzieci podczas Wieczoru Twórców Kultury dla Dzieci.

Teatr Animacji przygotował kompleksową propozycję, którą zaprezentuje w 4 ośrodkach partnerskich w Rosji i Niemczech. Podczas każdej wizyty  zarówno widzowie jak i przedstawiciele środowisk teatralnych będą mieli szansę przyjrzeć się najnowszej polskiej dramaturgii pod wieloma kątami.

W ramach projektu odwiedzimy Hamm w Niemczech oraz 3 miejscowości w Rosji: Riazań, Iwanowo i Jaroslawl.

program działań

Prezentacja 3 spektakli:

Odlot reż. Janni Younge

Opowieści z niepamięci reż. Duda Paiva

Pastrana reż. Maria Żynel

Pokazom towarzyszyć będą:

  • Wykłady prof. Marka Waszkiel nt. współczesnej polskiej dramaturgii i teatru lalkowego
  • Projekcja filmu o Malinie Prześludze
  • Wystawa zdjęć z realizacji tekstów Maliny Prześlugi w polskich teatrach
  • Spotkania aktorów z widzami po spektaklach
  • Publikacja tekstów Maliny Prześlugi w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim

Projekt realizowany w ramach programu „Promocja kultury Polskiej za granicą 2017 – Promesa”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Bartek Warzecha