CZARNE PTAKI
Eric Bass
reżyser: Eric Bass (USA)
czas trwania: 75 min
Młodzież i dorośli
realizatorzy
Obsada:
Julianna Dorosz
Sylwia Cyris
Elżbieta Węgrzyn
Igor Fijałkowski
Krzysztof Dutkiewicz


Tłumaczenie – Piotr Doliński
Współpraca artystyczna – Ines Zeller Bass (USA)
Scenografia – Eva Farkašowá (Słowacja)
Cienie – Eva Farkašowá (Słowacja) / Dagmara Żabska i Agnieszka Polańska (Teatr Figur)
Muzyka – Miamon Miller (USA)
Choreografia – Shoshana Bass (USA)
opis spektaklu

Może to będzie historia o miłości. Albo o przyjaźni. A może o wzajemnym zrozumieniu.
Ten spektakl składa się z wielu historii. Niektóre dzieją się tu i teraz, inne wydarzyły się przed stu laty. Opowieści czarnych ptaków dotyczą kilku pokoleń Polaków i Żydów i, choć toczą się niezależnie, budują naszą wspólną tożsamość. To niełatwe, bo przecież historia bywa trudna. Nigdy nie odchodzi tak po prostu, jest częścią nas, choć wielu by powiedziało, że ich nie dotyczy.

Na losy dwóch narodów spojrzymy oczami Erica Bassa, amerykańskiego Żyda o polskich korzeniach. Czarne ptaki, nawołujące z każdego skweru, każdego parku w każdym mieście, opowiedziały mu historie, których powinniśmy wysłuchać dawno temu. Bez oskarżeń, bez wytykania winnych. Bo przeszłość dotyczy także nas, a nie wszystko jest tym na co wygląda. Czasem to, czego nie ma, nigdy tak naprawdę nie odeszło.

W spektaklu użyto fragmentu piosenki Tango Notturno wykonanej przez Wierę Gran do muzyki Hansa Otto-Borgmanna, ze słowami Seweryna Mendelsona, nagranej przez Wytwórnię Płytową Odeon w 1938 roku.

Eric Bass – amerykański lalkarz, aktor, reżyser, autor scenariuszy, pedagog. Wspólnie z Ines Zeller Bass w 1982 założył w Monachium Sandglass Theatre. Od połowy lat 80. teatr działa w Putney (Vermont, USA). Reżyser pracował m.in. w Australii, Finlandii, Niemczech, Nikaragui i Polsce. Jest uznawany za jednego z najważniejszych twórców współczesnego teatru lalek. Laureat wielu prestiżowych nagród przyznawanych za dokonania na polu teatru lalek m.in. w Niemczech (Erlangen, 1991) oraz USA (Vermont Governor’s Award, 2010).

Eric Bass - zdjęcie
fot. Sara Kruszona


Twórcy o spektaklu:

Eric Bass: „Nie wybrałem lalek do opowiedzenia tej konkretnej historii, ja z nimi po prostu pracuję. Natomiast lalki ze względu na to, że same w sobie są metaforami, prowokują pewien szczególny sposób opowiadania – zwłaszcza o przeszłości. Dialog aktora z lalką jest w gruncie rzeczy rozmową odbywającą się między dwoma oddzielnymi światami – to samo wydarza się, gdy mówimy o przeszłości. Nie ma sensu mówić o niej, bez odnoszenia tego co minęło, od tego co jest”.

Shoshana Bass: „Spektakl jest między innymi o poszukiwaniach nowego języka, którym moglibyśmy mówić o wspólnej polsko-żydowskiej historii. To trudny temat, wobec którego słowa często pozostają bezradne. Dlatego pojawiające się w Czarnych ptakach sceny tańca są tak ważne. Tam, gdzie uczuć i emocji nie da się nazwać, można je wyrazić inaczej – właśnie poprzez ciało i ruch.”

 

premiera w mediach
"Problem języka, problem rasy" - z Ericem Bassem rozmawia Monika Nawrocka-Leśnik z portalu: http://kultura.poznan.pl/


Premiera: 12.05.2016
terminy
aktualnie brak terminów