Garnitur prezydenta (dzwiękoczytanie)
Malina Prześluga
director: Malina Prześluga
duration: 60 minut
Young people and adults
producers

Obsada:

Magdalena Dehr
Sylwia Koronczewska-Cyris
Marcin Chomicki
Marek Cyris
Krzysztof Dutkiewicz
Igor Fijałkowski
Marcel Górnicki
Piotr Grabowski
Artur Romański

Muzyka na żywo: Kopyt / Kowalski

spectacle description

W pewnym kraju, nad którym zgodnie latają Bocianek z Orzełkiem, kraju, w którym znicze mają głos, a Ptasie Radio pitpiliti i pimpili zastępując rzetelne media, ktoś narobił na garnitur prezydenta. Za sprawą nastrojów społecznych i politycznych rozgrywek to błahe zdarzenie urasta do rangi zamachu na głowę państwa. Niepokój i chaos, jaki następuje, przywołuje do głosu polskich wieszczów oraz zwykłych obywateli. Czy rzeczywistość przekroczy granice absurdu i objawi się na wskroś realną wojną? Dramat w śmiały sposób obnaża mechanizmy społeczne, nieuchronnie prowadzące do ludzkiego cierpienia.
Zapraszamy na dźwiękoczytanie groteskowej sztuki Maliny Prześlugi, która w 2016 roku otrzymała główną nagrodę w I edycji konkursu Strefy Kontaktu Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Z recenzji:

Garnitur prezydenta Maliny Prześlugi to sztuka wybitna. Nie dramat, lecz w najlepszym tego słowa znaczeniu tragifarsa, ukazująca, co dzieje się z nami współcześnie. Gdybym zaszarżował, rzekłbym, że to rzecz na miarę obróconego na nice Salonu warszawskiego z Dziadów; wszak o podobną retorykę okrucieństwa tu chodzi i o doszczętną bezradność uczestników zdarzeń wobec imperium zła. I o małość Polaków. Małość, zakłamanie, obojętność.
Prof. Leszek Pułka, „Potwory i formy”, teatralny.pl

Prześluga swoim tekstem wstrzela się idealnie w nastroje społeczne panujące w Polsce, a także w dzisiejszej środkowej Europie – z jej niepewnością wobec międzynarodowej polityki rosyjskiej, ale i drastycznym spadkiem poczucia bezpieczeństwa po kolejnych zamachach islamskich ekstremistów. Te lęki zdecydowanie dochodzą do głosu w sztuce, choć jej celem jednak nie jest doraźny polityczny komentarz.
Szymon Kazimierczak, „W obliczu katastrofy” Teatr Pismo


Premiere: 07.04.2018
schedule
aktualnie brak terminów