JA, BAŁWAN
Malina Prześluga
director: Artur Romański
duration: 1 godz 10 min
Children
producers
obsada:
Marta Berthold
Magdalena Dehr
Aleksandra Leszczyńska
Igor Fijałkowski
Artur Romański
reżyseria - Artur Romański
dramaturgia - Malina Prześluga
muzyka - Tomasz Lewandowski
scenografia - Marta Maria Madej
współpraca scenograficzna - Igor Fijałkowski
spectacle description

Jak przeżyć całe życie w jedną noc? Jak upchnąć wszystkie zachwyty, odkrycia i piękno tego świata w paru godzinach, które zostały do odwilży? Bałwan jest jak wielkie dziecko, pragnie żyć do granic możliwości i zdaje się nie myśleć o nieuchronnym końcu. A za towarzysza obrał sobie Marchewkę, co wbrew pozorom nie jest oczywiste. Bałwan kipi radością, Marchewka jest zgorzkniałym i wiecznie niezadowolonym typem, który cudem uniknął śmierci w rosole. Początkowo Bałwanowi i Marchewce trudno jest się dogadać, różni ich wszystko. Są jednak zdani na siebie - wszak Marchewki losem jest bycie bałwanim nosem - i zaczynają łapać nić porozumienia, która z czasem przerodzi się w wielką przyjaźń. Taką prawdziwą, pełną przygód, głębokich rozmów, sprzeczek i poświęceń dla szczęścia drugiego. Ta niespodziewana i trudna przyjaźń nauczy ich (a być może nas) jak cieszyć się życiem, radzić sobie z przemijaniem, a także... jak uniknąć nieuniknionego.

Preferowany wiek Widzów: od 8 lat

FESTIWALE I NAGRODY

XXX OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRÓW LALEK W OPOLU  :
- Nagroda dla spektaklu „za przesyconą wyobraźnią i nowatorstwem, dowcipną i poruszającą opowieść o przemijaniu i męskiej przyjaźni, skierowaną zarówno do dzieci, jak i dorosłych."
- Nagroda dla Maliny Prześlugi za tekst dramatyczny „wykraczający poza wąskie kategorie wiekowe i uruchamiające w ich realizatorach i odbiorcach nowatorskie ścieżki wyobraźni".
- Nagroda za reżyserię dla Artura Romańskiego.
- Nagroda aktorska dla Artura Romańskiego.
- Wyróżnienie aktorskie dla Igora Fijałkowskiego za rolę Marchewki oraz za współpracę scenograficzną w spektaklu.
- Nagroda za muzykę dla Tomasza Lewandowskiego.
- Nagroda za scenografię dla Marty Maria Madej.Spektakl bierze udział w 26. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jan Karow, Katarzyna Lemańska, Andrzej Lis, Kamila Łapicka, Sabina Zygmanowska, Michał Mizera, Jacek Sieradzki (przewodniczacy).

logo mkidn logo it

logo konkursu

 

 


Premiere: 15.11.2019
schedule
18 January - Thursday, 09:30
18 January - Thursday, 11:30
19 January - Friday, 09:30
19 January - Friday, 11:30
26 January - Friday, 09:30
26 January - Friday, 11:30
27 January - Saturday, 11:00
28 January - Sunday, 11:00
30 January - Tuesday, 09:30
30 January - Tuesday, 11:30
31 January - Wednesday, 09:30
31 January - Wednesday, 11:30
01 February - Thursday, 09:30