JUNGLE PEOPLE
Mateusz Pakuła
director: Mateusz Pakuła
duration: 60 minut
Young people and adults
producers
obsada:
Julianna Dorosz - Dźungla
Igor Fijałkowski - Shere Khane
Danuta Rej - Pantera Shakira
Piotr Grabowski - Miś Balon
Marcin Chomicki - Mowgli/Niemowgli
Marta Berthold, Magda Dehr, Sylwia Koronczewska-Cyris, Marek A. Cyris, Marcel Górnicki - Małpy
scenografia, kostiumy: Marta Śniosek-Masacz
muzyka: Antonis Skolias
światła: Paulina Góral
spectacle description

Sztuka jest współczesną, pełną gorzkiego humoru, wariacją na temat powieści Rudyarda Kiplinga "Księga dżungli". Jednak wszyscy znawcy tego dzieła mogą poczuć się mocno zdziwieni, bo... to już nie jest ta sama dżungla. I Mowgli jest zupełnie nie ten sam. A jeśli komuś się wydaje, że dobrze pamięta panterę Bagheerę i niebezpiecznego Shere Khana, będzie musiał zweryfikować wspomnienia. Bohaterowie dramatu Mateusza Pakuły opuścili strony książki dawno temu – w epoce innych dylematów, pytań i potrzeb. W czasach innego Zła i innego Zwątpienia. Wkraczając w XXI wiek niosą ze sobą jedynie archetypy swoich postaci. Walczą jeszcze o poczucie sensu, o jakąś sprawczość, wiedzą jednak, że tu - i teraz - w erze absurdów i ekologicznych katastrof może to być walka przegrana. Patrząc ich oczami na nonsensy i okrucieństwa współczesności, sami możemy dostrzec, cośmy zrobili z tym pięknym światem przez ostatnie stulecie.

Tekst Pakuły nasycony jest cytatami z popkultury, postaci dramatu zdają się być z nich wręcz zbudowane, posiłkować się zapożyczonymi sensami, żartem i pastiszem, jakby w akcie obrony przed prawdą, która jest dla nich nie do przyjęcia. Są jak skomplikowane konstrukty z odpadów i śmieci, podobnie jak sama uosobiona Dżungla. Można tylko spytać - kto im to zrobił...?

Preferowany wiek Widzów: od 10 lat

Bilety: normalny 39 zł, ulgowy 37 zł, grupowy 35 zł


Spektakl bierze udział w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Dominik Gac, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Piotr Morawski, Jacek Sieradzki, Sandra Szwarc i Zuzanna Berendt.

logo mkidn it

logo konkursu


Premiere: 30.03.2019
schedule
aktualnie brak terminów