Ojczyzna (Teatr Polski w Poznaniu)
Miejsce prezentacji: Teatr Polski, scena Malarnia
director: Justyna Sobczyk
duration: 1 godz. 15 min
Children
producers
Obsada:
Barbara Krasińska
Ewa Szumska
Mariusz Adamski
Piotr B. Dąbrowski
Paweł Siwiak

Tekst: Krystyna Miłobędzka
Dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna
Scenografia i kostiumy: Jakub Drzastwa
Asystent scenografa: Emil Wysocki
Muzyka: Robert Piernikowski
Ruch sceniczny: Janusz Orlik
Reżyseria świateł: Justyna Łagowska
Koordynator projektu: Sandra Lewandowska

spectacle description

festiwal konteksty redefinicje
Kiedy: 26 XI (niedziela), godz. 10:00 i 17:00
Gdzie: Teatr Polski, scena Malarnia

opis

Czym jest ojczyzna? Kiedy dorosły staje przed takim wyzwaniem i nie chce uciekać od odpowiedzi w swój skomplikowany i abstrakcyjny język, otwiera się pole na prawdziwie twórcze spotkanie. Aby mogło do niego dojść, trzeba pozwolić sobie na ryzyko niewiedzy i błądzenia w poszukiwaniu odpowiedzi, ale zawsze w relacji z dzieckiem. Takie możliwości wspólnego bycia w procesie odkrywania skomplikowanych treści daje ZABAWA. Wyliczanki, rymowanki, słowne gry, wspólne budowanie, rozkładanie i burzenie prowadzą bohaterów krok po kroku do odkrycia wielości znaczeń, które kryją się w słowie OJCZYZNA. Zabawa prowadzona przez pięciu bohaterów: Klocka, Mowę, Pana Wojsko, Drogę i Dom to wprowadzanie w świat coraz bardziej skomplikowanych znaczeń i relacji, za którymi podąża dziecko, by stać się dorosłym, żeby zrozumieć jego świat.
Justyna Lipko-Konieczna, Justyna Sobczyk

Zapraszamy dzieci od 6. roku życia.

recenzje
„Ojczyzna” to spektakl niesamowicie pozytywny, naładowany niespotykaną energią. Wciąga widza, choć buduje sensy powoli. Urzeka kolorami, prostotą. A przede wszystkim proponuje naprawdę optymistyczny program, bez martyrologii, lecz premiujący rzetelną budowę, wspólny wysiłek, współdziałanie nawet wtedy, gdy znacząco się różnimy. To piękne, bo pedagogika pozytywna, mówiąca o jednej z kardynalnych w Polsce spraw, ma szczególne znaczenie w dniach zaostrzania się kursu nacjonalistycznego. „Ojczyzna” też trochę wzrusza, często śmieszy, porywa muzycznością, rytmicznością, relacją aktorów z publicznością. Po wyjściu z teatru aż chce się krzyknąć – jaki to był wspaniały spektakl! A potem obowiązkowo wrócić.
Ewelina Szczepanik, www.teatrdlawas.pl

Aktorzy (...) potrafią i wzruszyć (kiedy Droga i Klocek odgrywają szczęśliwe lądowanie zagubionego samolotu), i rozbawić do łez. Pokazują, jak ważne jest poczucie wspólnoty, a jednocześnie sprawiają, że chce się do niej dołączyć. Ojczyzna według Miłobędzkiej okazuje się miejscem wspólnego działania, wspólnej budowy, wspólnych wzruszeń i wspólnej zabawy. Nie jest to idea łatwa do zrealizowania, ale stanowi przyjemną odskocznię od codziennego politycznego bełkotu. Dla dzieci „Ojczyzna” jest z pewnością inspirującą zabawą, a mnie tak mnie urzekła swoją prostotą, że najchętniej oglądałabym ją codziennie.
Anna Rogulska, www.kultura.poznan.pl

nagrody

  • Nagrody na VI Międzynarodowym Festiwalu „Teatralna Karuzela” w Łodzi: wyróżnienie „za odwagę zaproszenia młodego widza do dyskusji na temat charakteru przynależności do społeczeństwa i zaproponowanie konkretnej jego wizji” oraz nagroda specjalna przyznana przez Jury Dziecięce.
  • Nagroda Specjalna im. Stanisława Hebanowskiego za najciekawsze odkrycie repertuarowe przyznana przez Komisję Artystyczną II edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”


Premiere: 12.03.2016
schedule
aktualnie brak terminów