PASTRANA
Malina Prześluga
reżyser: Maria Żynel
czas trwania: 90 min
Młodzież i dorośli
realizatorzy
Obsada:
Julianna Dorosz – Julia Pastrana
Sylwia Koronczewska-Cyris – Rosa Trzy Cycki
Elżbieta Węgrzyn / Marta Rau – Stara Kobieta
Marcin Chomicki – Klaun
Marcel Górnicki – Pudel
Artur Romański – Teodor Lent, Smutny Pan
Scenografia – Ewa Woźniak
Muzyka – Michał Siwak
Wizualizacje – Aleksander Janas
Ruch sceniczny – Sandra Napierała
opis spektaklu

Najbrzydsza kobieta świata. Kobieta z brodą. Człowiek małpa. Tajemniczy zwierz. Tymi i innymi epitetami była określana Julia Pastrana, kobieta, której choroba dziś ma już swoją ładnie brzmiącą nazwę: hipertrichoza.
Urodziła się w 1834 roku, natychmiast oddano ją do sierocińca. Oczytana, niezwykle kobieca, znała kilka języków, śpiewała jak anioł, tańczyła jak diabeł, występowała w przedstawieniach, konwersowała z publicznością. Przez większość życia podróżowała z objazdowym monstruarium, cyrkiem dziwadeł, z którego została wykupiona przez Teodora Lenta. Potem, już jako osobisty impresario, Lent obwoził ją jako gwiazdę i kuriozum medyczne po europejskich salonach. Naukowcy okrzyknęli ją niezwykłą hybrydą, stworzeniem istniejącym pomiędzy gatunkiem ludzkim a zwierzęciem. W międzyczasie Lent ożenił się z nią, mieli razem dziecko, które zmarło niedługo po urodzeniu, a najbrzydsza kobieta świata kilka dni po nim. Jej mąż wypchał oboje i już jako elegancko ubrane mumie w szklanych gablotach obwoził po świecie. Sam podobno pod koniec życia oszalał. Pogrzeb Julii miał miejsce dopiero 153 lata po jej śmierci, 12 lutego 2013 roku. O Pastranie napisano dziesiątki prac naukowych, kilka dzieł literackich, jeden poemat, a teraz powstał spektakl. Nieoczywisty, prowokujący, brzydko-piękny, jak ona.

 

Pastrana, lalkowo-aktorski spektakl dla dorosłych, to swoisty, rozśpiewany wodewil upiorności. Freak show i makabreska, które – jak sto pięćdziesiąt lat temu – mają poruszyć widzem i kazać mu się zastanowić nad granicami tego, co normalne.


FESTIWALE, WYJAZDY, NAGRODY

7.10.2017 - gościnnie w Teatrze Helios w Hamm (Niemcy) w ramach programu „Promocja kultury Polskiej za granicą 2017 – Promesa”

21.06.2016 - VIII Międzynarodowy Festiwaly Szkół Teatralnych "Lalka nie lalka" (Białystok)

22.11.2015 - VI Europejski Festiwal Teatrów Lalek i Formy "Ostfahen" (Frankfurt nad Odrą)


Premiera w mediach
Rozmowa Moniki Nawrockiej-Leśnik z Maliną Prześlugą o sztuce "Pastrana". 


 
Premiera: 05.06.2015
terminy
aktualnie brak terminów