Puszczańskie opowieści (Kooperacja Flug i Białostocki Teatr Lalek)
Miejsce prezentacji: Teatr Animacji
director: Michał Jarmoszuk
duration: 60 min
Young people and adults
producers
Obsada:

Urszula Chrzanowska
Cezary Jabłoński
Michał Karwowski
Daniel Lasecki
Mateusz Smaczny

Michał Jarmoszuk (głos)

Opieka artystyczna, teksty piosenek: Michał Jarmoszuk
Konsultacje muzyczne: Patryk Ołdziejewski
Muzyka: zespół
Scenografia, kostiumy: Martyna Dworakowska
Światła: Maciej Iwańczyk

spectacle description

festiwal konteksty redefinicje
Kiedy: 26 XI (niedziela), godz. 18:00
Gdzie: Teatr Animacji w Poznaniu (Duża Scena)

opis

Na końcu świata, bo tak się mówi o tym tajemniczym miejscu – gdzie wiecznie zabiegana ludzka stopa nie zostawiła swego śladu – następuje niezwykłe zjawisko. Raz na tysiąc lat spotykają się tam Dobre Duchy. Gdzieś w sercu pierwotnych lasów, w gęstwinach mroku pokłonią się najpiękniejszej i niczym nieskalanej dzikiej naturze. Czy wyjawi ona przed nimi swoje sekrety i tajemnice? Wyruszmy razem na wędrówkę w głąb najstarszej z europejskich puszcz – Puszczy Białowieskiej. Być może legenda krążąca od uroczyska do uroczyska zaczyna powoli umierać w ludziach. Być może, ale w Puszczy pozostanie ona wiecznie żywa. Puszczańskie opowieści to projekt muzyczny, który narodził się ze współpracy niezależnej grupy teatralnej Kooperacja Flug oraz Białostockiego Teatru Lalek. W swojej strukturze łączy on ze sobą formę koncertu z teatralnymi środkami wyrazu. Teksty piosenek zostały oparte o legendy i opowiadania spisane przez Waldemara Sieradzkiego – wieloletniego nadleśniczego Puszczy Białowieskiej oraz Puszczy Knyszyńskiej. Muzyka zaś, a w zasadzie jej fundamenty powstawały podczas nocnych jam sessions.

Spektakl zrealizowany w ramach Stypendium Artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku.

Zapraszamy widzów od 16. roku życia.


recenzje
„Puszczańskie opowieści” – świetny projekt: ni to koncert, ni to spektakl, który potrafi przenieść słuchaczy w ostępy Puszczy Białowieskiej, rozbawić, skłonić do refleksji. Przede wszystkim zaś zafundować znakomite muzyczne aranżacje i intrygujące wykonanie. Aktorzy, grają, śpiewają, sami świetnie się na scenie bawią i taką energię też przekazują innym – żonglując różnymi motywami muzycznymi, w jednym koncercie mieszcząc i liryczne serenady, i folk, i porządny rockowy koncert. I oczywiście odgłosy Puszczy: kląskanie, pohukiwanie, plumkanie, świsty, szumy... (…) Spektakl ma figlarny klimat, który też szybko może się zamienić w złowieszczy – nawet w takim koncercie nie sposób uciec od dramatycznych wydarzeń, które dzieją się w Puszczy teraz. Flug opowiada o nich przejmująco, poetycko, choć trafia w punkt.
Monika Żmijewska, „Gazeta Wyborcza”  Białystok (online)

Z gitar czy wiolonczeli wyrastają konary drzew, jest starożytne bóstwo Perkun, które rzecz jasna w Noc Kupały przybierało postać ludzką i miłowało dziewki, jest napaść Jaćwingów, przed którymi bogobojny lud puszczański chroni się w cerkwi, a ta zapada się przed poganami pod ziemię, ale jest też opowieść niemal współczesna. (…) Bo na scenie puszcza żyje. Nawet jeśli ryk jelenia wzbudza ataki śmiechu – to przecież o to chodzi, by chwile odetchnąć, zanim nastąpi smutny finał. To prościutki pomysł z wykorzystaniem krążka drewna udającego starą płytę, z której słychać trzeszczącym głosem odczytane wspomnienia o puszczańskim badaczu „Pisma Świętego”, który przewidział, że pewnego dnia ktoś ją zamknie na papierowy klucz.
Jerzy Doroszkiewicz, www.poranny.plPremiere: 29.06.2017
schedule
aktualnie brak terminów