Remus (Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku)
Miejsce prezentacji: Teatr Polski, scena Malarnia
director: Remigiusz Brzyk
duration: 1 godz. 50 min
Young people and adults
producers
Obsada:
Agnieszka Grzegorzewska
Edyta Janusz-Ehrlich
Wioleta Karpowicz / Anna Skubik
Hanna Miśkiewicz
Jadwiga Sankowska
Joanna Tomasik
Jakub Ehrlich
Jacek Gierczak
Jacek Majok
Wojciech Stachura
Krystian Wieczyński
ze specjalnym udziałem Danuty Stenki

Muzyka na żywo (skrzypce): Jadwiga Sankowska

na podstawie „Życia i przygód Remusa” Aleksandra Majkowskiego

Tłumaczenie: Lech Bądkowski
Adaptacja i dramaturgia: Romuald Wicza-Pokojski
Opieka scenograficzna: Katarzyna Zawistowska
Asystentki reżysera ds. scenografii: Monika Ostrowska, Katarzyna Skoczylas
Muzyka: Adrian Jerzy Amrugiewicz

spectacle description

festiwal konteksty redefinicje
Kiedy: 25 XI (sobota), godz. 11:00
Gdzie: Teatr Polski, scena Malarnia

opis
Przedstawienie to historia Remusa, outsidera i wędrownego handlarza książek, który próbuje ocalić popadającą w coraz większe zapomnienie społeczność Kaszubów, przez setki lat żyjących na Pomorzu. To opowieść o straconej tożsamości, o miejscu zapomnianym – żeby je na nowo odnaleźć, trzeba pokonać trzy zjawy: Strach, Trud i Niewarto. Spektakl jest adaptacją „Życia i przygód Remusa” Aleksandra Majkowskiego, pierwszej powieści w całości napisanej w języku kaszubskim i jednocześnie głównej epopei literatury kaszubskiej, nie bez przesady porównywanej z „Panem Tadeuszem” Adama Mickiewicza. Świat realny miesza się w niej ze światem kaszubskich legend i baśni.

Zapraszamy widzów od 10. roku życia.

recenzje
„Remus” to bardzo dziś aktualny i bez trudu rozumiany w wielu miejscach świata dramat mniejszości usiłującej walczyć o ocalenie w świecie, który oddał władzę większości i jednocześnie sprawia, że owa większość jest – mimo pozorów różnorodności – coraz bardziej ujednolicona, standardowa i stereotypowa. Rządzi w niej reżim „normalności” – reguł i zasad regulowanych przez ujednolicone produkty kulturowe, media, masowo replikowane wzorce i modele zachowań. „Remus” to nie tylko historia Kaszubów – wspólnoty o tajemniczym pochodzeniu, żyjącej między Polską i Niemcami, usiłującej niemal desperacko zachować swoją odrębność. To także historia każdego z nas, starających się na różne sposoby odnaleźć i zachować swoją niepowtarzalność, swój własny, niedający się skopiować i powtórzyć sposób myślenia, odczuwania i postępowania, swoje fantazje, swoje mity, sny i marzenia.
Dariusz Kosiński

Reżyserowi, scenarzyście i aktorom udało się wyłuskać to, co najistotniejsze w Remusowym przesłaniu oraz ukazać głębię powieści i historii Remusa. W mojej ocenie doczekaliśmy się dzieła ważnego dla historii kaszubskiej kultury. Powieść Aleksandra Majkowskiego – która sama w sobie jest literaturą wielką i bez kompleksów – doczekała się profesjonalnej realizacji scenicznej. Realizacji przygotowanej z pietyzmem, z dbałością o wierność i komunikatywność przekazu, której autorzy starali się wniknąć w istotę historii Remusa i jednocześnie zasygnalizować aktualność przekazu dzieła Majkowskiego. (...) „Remus” Teatru Miniatura ukazuje wartość kaszubskiej tradycji i literatury w kategorii wartości uniwersalnych, wychodzących poza nasze lokalne, regionalne opłotki.
Jaromir Szroeder, "Pomerania"

nagrody

  • Spektakl otrzymał nagrodę specjalną w I edycji Konkursu Klasyka Żywa

Produkcja spektaklu została dofinansowana, w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”, realizowanego z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Konkurs organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
logo projektu Klasyka Żywalogotyp Instytutu Teatralnegologotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 


Premiere: 25.10.2014
schedule
aktualnie brak terminów