Samograj (Teatr Pinokio w Łodzi)
Miejsce prezentacji: Teatr Animacji
director: Konrad Dworakowski
duration: 55 min
Children
producers
Obsada:
Małgorzata Krawczenko
Żaneta Małkowska
Hania Matusiak
Natalia Wieciech
Ewa Wróblewska
Łukasz Batko
Łukasz Bzura
Piotr Osak

Olek Wojciechowski (głos)

Muzyka na żywo (wiolonczela): Małgorzata Knapińska

Scenariusz, reżyseria i scenografia: Konrad Dworakowski

Kostiumy: Martyna Dworakowska

Ruch sceniczny: Anatoliy Ivanov

Muzyka: Piotr Klimek

spectacle description

festiwal konteksty redefinicje
Kiedy: 24 XI (piątek), godz. 10:00 i 12:00
Gdzie: Teatr Animacji w Poznaniu, Duża Scena

opis
„Samograj” to spektakl zbudowany z impresyjnych obrazów. Głównymi środkami wyrazu są w nich raczej gra aktora i działania sceniczne oparte na ruchu, niż linearnie poprowadzona fabuła. Choć prymu nie wiedzie słowo, realizatorzy przedstawiania pokazują widzom, jak bez jego użycia, a z niewielką ilością przedmiotów, można budować każdy z wymyślonych światów i każdą, choćby najmniej prawdopodobną historię. Aktorzy wykorzystując różne techniki animacji, sięgają po elementy wielu konwencji teatralnych – zabawę z formą, pantomimę, teatr gestu. Dzięki obrazom scenicznym zapoznają dzieci z tematem materii w świecie i jej relacji z człowiekiem.

Zapraszamy widzów w wieku 6-10 lat.

recenzje
Jedynym rekwizytem w tym spektaklu są kule w różnych rozmiarach. Ubrani na czarno aktorzy, na scenie bez żadnych scenograficznych elementów, bez słów prezentują krótkie etiudy, które nie tworzą zwartej fabuły. Interpretacja każdej z nich należy do widza. Spektakl jest adresowany do dzieci w wieku 6–10 lat, ale podczas fragmentów utrzymanych w stylu czarno-białych gagów Flipa i Flapa najgłośniej śmiały się maluchy. Dzięki chłopcu komentującemu z offu wiadomo, że każda scenka ilustruje przygody kropek na dziecięcych rysunkach. Jest zabawa formą i pantomima. Aktorzy bez słów i zbędnych akcesoriów budują świat wyobraźni.
Agnieszka Jedlińska, „Express Ilustrowany”

Kulki, piłeczki, kuliste lampiony, ale też atomy i planety – zarówno mikro-, jak i makrokosmos zbudowane są z kuleczek, którymi jakaś siła żongluje nam przed oczami. Z takich kolorowych piłeczek aktorzy potrafią wyczarować cały świat, przedstawić nam najróżniejsze opowieści, traktując kuleczki jako rekwizyty, elementy scenografii lub przedmioty, które można w różny sposób animować.
Piotr Grobliński, „Kalejdoskop Kulturalny Reymont”

 


Premiere: 25.03.2017
schedule
aktualnie brak terminów