ŚWIAT W DŁONIACH - warsztat / FESTIWAL NAJMŁODSZYCH 2023
Gliniana Kula
director: Gliniana Kula
duration: 55 min.
Children
producers
prowadzenie:
Katarzyna Poniecka, Małgorzata Jędrusik 
/ Pracownia Gliniana Kula
spectacle description


Glina jako materia stara jak świat, a tak żywa i współcześnie wciąż odkrywana na nowo. Zainspirujcie się jej plastycznością, poczujcie, że świat jest w Waszych dłoniach - niech tak, jak w spektaklu "Ton in Ton" glina zatańczy, zabrzmi i ruszy z Wami w drogę, na wspólne poszukiwania.

Warsztat to kreatywne spotkanie z gliną, do świata której wprowadzą rodziny z dziećmi dwie poznańskie artystki związane z Pracownią Gliniana Kula - Katarzyna Poniecka oraz Małgorzata Jędrusik. To one wprowadzą uczestników w świat plastycznego medium i jego możliwości.

Tak mówią o swoich zajęciach: "Za pomocą gliny stworzymy równoległy świat myśli i zdarzeń. Na warsztacie uruchomione zostaną masy ceramiczne o różnych właściwościach, które gwarantują inne doznania sensualne. Zaprosimy uczestników do skoncentrowania się nie tylko na pomyśle lepionej pracy ale i do radosnego odczuwania procesu . Gliny szamotowe są szorstkie, rustykalne i stabilne. Są mniej  plastyczne ale pozwalają na tworzenie większych form w przestrzeni, pachną ziemią. Gliny plastyczne są miękkie jak ciasto lub ciastolina i pozwalają na realizację innych pomysłów".

 

O PROWADZĄCYCH: 

Pracownia ceramiczna Gliniana Kula została założona 13 lat temu przez Katarzynę Poniecką. Jest warsztatem artystycznym oraz miejscem spotkań otwartym na rozmowę i budowanie relacji międzyludzkich. Pracownia współpracuje z placówkami kulturalnymi i edukacyjnymi w całej Wielkopolsce. 

Wspiera również pracowników międzynarodowych korporacji prowadząc szkolenia na terenie całej Polski w zakresie wzmacniania koncentracji i kreatywnej współpracy za pomocą glinianego medium.  

Katarzyna Poniecka, ceramik, kulturoznawczyni, absolwentka filozofii. Założycielka Glinianej Kuli, pracowni ceramicznej i miejsca spotkań wokół kultury i sztuki. Inspiruje się tym, co powstaje na styku natury i kultury. Tworzy ceramikę organiczną, użytkową i eksperymentalną inspirowaną strukturami ziemi ( Poniecka.ceramics ) . Wzmacnia ją surowy krajobraz, a podróże i spotkania z ludźmi budują tak samo jak uważne spojrzenia synów na to, co robi. 

Tworzy urny i rozmawia o śmierci, związana z Instytutem Dobrej Śmierci . 

W swojej pracy koncentruje uwagę na procesie, którego wartość jest równie ważna jak jej finał. O tym jak poznajemy świat za pomocą dłoni opowiadała: https://www.youtube.com/watch?v=_VJ8vTWnZMc

Małgorzata Jędrusik, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunkach pedagogika specjalna i pedagogika opiekuńczo wychowawcza. Od 2019 roku zawodowo związana z poznańską pracownią ceramiczną Gliniana Kula, w której prowadzi zajęcia ceramiczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.    W swojej pracy przykłada dużą wagę do rozwoju manualnego, integracji sensorycznej i wytwarzaniu u warsztatowiczów poczucia sprawstwa. Uważa, że spotkanie z gliną jest dla każdego niezależnie od wieku, umiejętności manualnych czy indywidualnych ograniczeń

 

Rekomendacja: zachęcamy do zabrania stroju, który może się pobrudzić; na zajęciach dzieci i rodzice pracują wspólnie, warsztat odbywa się na podłodze; udział w wydarzeniu można połączyć z oglądaniem spektaklu TON IN TON, który stanowi inspirację dla artystek z Glinianej Kuli.

Rekomendowany wiek Uczestników: od 3 lat.
Premiere: 31.05.2023
schedule
aktualnie brak terminów