The Monstrum Band (Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach i Grupa Coincidentia)
Miejsce prezentacji: Teatr Animacji
director: Robert Drobniuch
duration: 1 godz. 10 min
Young people and adults
producers
Obsada:
Dagmara Sowa
Paweł Chomczyk
Andrzej Kuba Sielski
Błażej Twarowski

Scenografia: Jan Polivka
Kostiumy: Karolina Maksimowicz
Muzyka i koncepcja instrumentów: Jerzy Bielski
Ruch sceniczny: Karolina Garbacik
Współpraca dramaturgiczna: Tomasz Damulewicz
Asystent scenografa: Kamil Dudzic

spectacle description

festiwal konteksty redefinicje
Kiedy: 25 XI (sobota), godz. 19:00
Gdzie: Teatr Animacji w Poznaniu, Duża Scena

opis

„The Monstrum Band” to spektakl mocno osadzony w formie. Twórcy żonglują konwencjami – czerpią z tradycji dramatu XX wieku, wykorzystują elementy teatru lalek, przeprowadzają muzyczny eksperyment. Za punkt wyjścia służy im sztuka Mateusza Pakuły – pochodzącego z Kielc dramatopisarza, dramaturga i kilkukrotnego finalistę Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Jego tekst inspirowany mroczną historią Frankensteina to osobliwy katalog istot, które łączy wspólny mianownik – każda z postaci jest sztucznym tworem człowieka. I tak, drewniany pajacyk Pinokio, genetycznie zaprogramowana Ewa oraz zlepione z ciał i osobowości Monstrum, wystąpią razem w surrealistycznej, terapeutycznej sesji z elementami show. Tam, prosto z ich „ludzkich” trzewi wybrzmi manifest idei i poglądów o współczesnej kondycji człowieka, granicach ingerencji w naturę, wartości relacji społecznych i systemów politycznych.

Zapraszamy widzów od 16. roku życia.

recenzje
Dawno nie widziałam spektaklu, którego treść byłaby tak spójna z formą. Zlepek odprysków słownych, muzycznych, scenograficznych pozwala widzowi złożyć się w emocjonalnie i zmysłowo odbieraną całość, w coś powstające z niczego. Coś przez duże „C”. Takie teatralne dziecko, które może drażnić (oczy i uszy), ale fascynuje swoją osobnością. Nie sposób nie wspomnieć, że oprócz czwórki aktorów (…) na scenie jest też piąty, który spektaklowi nadaje ton – niepokojąca muzyka wydobywająca się z nietypowego instrumentarium, niejednorodna, chaotyczna, momentami zabawna, wyraźnie odpowiadająca konceptowi sztuki. To ona sprawia, że na scenie Kubusia widzimy horror, wodewil, koncert punkrockowy. I też ona ten eklektyzm spaja.
Luiza Buras-Sokół, „Echo Dnia”

To prawdziwa anarchia muzyczna. Szarpanie łańcuchami w blaszanej misce jest tak sugestywne, że samemu chciałoby się szarpania spróbować. A gdy jeszcze czyni to osobliwa galeria umarlaków spod znaku Frankensteina, wrażenie jest jeszcze większe. Ale „The Monstrum Band” to bynajmniej nie tylko złowieszczy koncert rockowo-punkowy i zabawa konwencją. To zdecydowanie coś więcej. To bowiem też rzecz o odrzuceniu, tresowaniu, rezygnacji ze swojego dzieła. O tym, na ile można ingerować w naturę i społeczność. O braku uczuć. O tym wreszcie, że, coś co, powołujemy do życia może też... czuć.
Monika Żmijewska, „Gazeta Wyborcza” – Białystok (onlinie) 

Instytucja Kultury Miasta Kielce
herb miasta Kielce

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego
logo projektu Wschodzący Białystok logo województwa podlaskiego


Premiere: 29.10.2016
schedule
aktualnie brak terminów