ZA-POLSKA
Agata Biziuk
director: Agata Biziuk
duration: 80 minut
Dorośli
producers
Obsada:
Mariola Ryl-Krystianowska
Elżbieta Węgrzyn
Mateusz Barta
Piotr Grabowski
Reżyseria: Agata Biziuk
Scenografia: Marika Wojciechowska
Ruch sceniczny: Alisa Makarenko
Muzyka: Piotr Klimek
Reżyseria światła: Monika Sidor

spectacle description

Głównym bohaterem spektaklu jest Polska, to o Niej opowiadamy. Będziemy snuć opowieść o tym, co było, co jest i co może się stać wokół bardzo popularnej i gloryfikowanej myśli Oddania Życia Za Polskę. Jesteśmy narodem, który w wyjątkowy sposób celebruje idee romantycznego zrywu, chwalebnej śmierci, samowyrzeczenia i poświęcenia. Na warsztat wzięliśmy właśnie te romantyczne refleksje i z nimi dyskutujemy w kontekście współczesnych realiów. I chyba właśnie przez to jest to spektakl tragikomiczny...

Tytuł "Za-Polska" odnosi się bardziej do idei twórczości  Marii Janowskiej niż do jej życiorysu czy konkretnego dzieła Autorki. Trzeba pamiętać, że  „Gabriela Zapolska" to tylko pseudonim artystyczny, za którym kryła się nie tylko autorka komedii satyrycznych, dramatów i powieści, ale przede wszystkim celna obserwatorka życia społecznego. Nasz tytuł zatem z jednej strony celuje w te właśnie jej obserwacje i diagnozy (między innymi słynną dulszczyznę),  z drugiej - w idee napędzające nasz patriotyzm, nasze kompleksy, mity i samobójcze zrywy. 

Lustro postawione przed Narodem sto lat temu przez Zapolską stawiamy ponownie, ciekawi nowego odbicia i tego co ZA naszymi plecami....

Agata Biziuk

Preferowany wiek Widzów: od 16 lat

Spektakl grany w niedzielę 9 września jest wydarzeniem towarzyszącym Festiwalu Czas Na Teatr.

Więcej informacji o Festiwalu na: stronie: https://teatr-muzyczny.pl/czas-na-teatr/25

Spektakl bierze udział w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Dominik Gac, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Piotr Morawski, Jacek Sieradzki, Sandra Szwarc i Zuzanna Berendt.

logo mkidn it
logo konkursu


festiwale, wyjazdy i nagrody:

22.05.2019 - 32. Dni Sztuki Współczesnej (Białystok)

 


Premiere: 22.09.2018
schedule
07 October - Saturday, 18:00
08 October - Sunday, 19:00