DZIÓB W DZIÓB
Zdjęcie ze spektaklu przedstawia lalki trzech gołębi i jednego wróbla.

DZIÓB W DZIÓB

reż. Ireneusz Maciejewski

Creators

reżyseria - Ireneusz Maciejewski
tekst: Malina Prześluga
scenografia – Robert Romanowicz
muzyka – Łukasz Pospieszalski

Cast

Release date

17.04.2016

Duration

75 min. z przerwą

Recommended viewer age

od 5 lat
Icon indicating the age category: childrenchildren

Bilet normalny – 55 zł
Bilet ulgowy – 50 zł
Bilet grupowy – 45 zł

Od zawsze każdym miejskim podwórkiem rządzi jakaś Banda gołębi. Waleczne, odważne, honorowe, co chwila wznoszą dumne okrzyki: "Rządzą gołębie, zawsze gołębie, tylko gołębie!"
fot. Jakub Wittchen

Przerywają tylko wtedy, gdy ktoś sypnie bułką... Albo gdy na rewir wkroczy ich odwieczny wróg - kot. I właśnie kot rozbił Bandę Zbigniewa: Pożarł gołębia Janusza. Nikt tego nie widział. Nie zostały ślady. Dowodów brak. Ale gołębie nie potrzebują dowodów, by się zemścić. Na szczęście w odpowiednim (a może najmniej odpowiednim?) momencie na podwórko wkracza Przemek, samotny, młody wróbel. Przemek jest dobroduszny i niewinny. Słabeusz bez własnej Zgrai. Nigdzie nie pasuje i nie ma prawa głosu, bo przecież nie jest gołębiem! A jednak jego dobre serce i wiara w ptaki pozwalają mu uchronić Bandę przed katastrofą i dociec prawdy. Przemek raz na zawsze zmieni zasady i udowodni, że warto iść przez życie razem, dziób w dziób. Bo przecież ptak to ptak, a każdy problem da się rozwiązać pokojowo... albo odkryć, że tak naprawdę problemu nie ma!

Równolegle z premierą spektaklu, odbyła się premiera książki Maliny Prześlugi i Roberta Romanowicza Dziób w dziób. Szkicownik scenografa, o której napisała Maria Maczuga na portalu kulturapoznan.pl : http://kulturapoznan.pl/ -> Opinie -> Biały kruk, szary gołąb.

FESTIWALE, WYJAZDY
15.10.2017 - 21. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak" w Warszawie (2 przedstawienia)
                    - wyróżnienie jury profesjonalnego dla Maliny Prześlugi za sztukę "Dziób w dziób"
                    - Atest polskiej sekcji ASSITEJ
29.05.2017 - gościnnie w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

ECHA POWYJAZDOWE
Spotkanie z widzami po spektaklu prezentowanym na Festiwalu "Korczak" w 2017.
Rozmowa z Aleksandrą Leszczyńską po spektaklu prezentowanym na Festiwalu "Korczak" w 2017.

fot. Jakub Wittchen

Reviews

„W dramacie "Dziób w dziób" Malina Prześluga opowiada historię stadka gołębi o wdzięcznych polskich imionach: Zbigniew, H...”
Marcin Bogucki, portal e-teatr.pl, W przedstawieniu Ireneusza Maciejewskiego zostało wykorzystane ciekawe połączenie lalek i żywego aktora: czasem dominuje animacja lalką, czasem jednak aktorzy "niszczą" teatralną iluzję i pojawiają się na scenie z lalką na ręce.
read full review
„Byliśmy w teatrze. Było wspaniale. Dziecko oznajmiło, że teatr jest lepszy od kina, bo w teatrze codziennie grają coś in...”
tosimama.blogspot.pl, Krótko mówiąc! Polecamy
read full review
„Kiedy niemal trzy lata temu pisałam recenzję z prapremierowej realizacji dramatu Maliny Prześlugi Dziób w dziób w Baju P...”
Joanna Ostrowska, teatralny.pl, Kiedy zaczyna się spektakl w Teatrze Animacji, na scenie widać fragment czarnej ściany, na której kredą ktoś napisał hasło stanowiące credo gołębiej „bandy mocarnej”: „Kto nie skacze, ten nie gołąb”.
read full review
„Mur świadczył kiedyś o potędze miasta i odgrywał wielkie znaczenie w czasie bitew, był barierą trudną do sforsowania. Od...”
Monika Nawrocka-Leśnik, kultura.poznan.pl, "Dziób w dziób" to ważny głos w rozmowie na temat przynależności do grupy, odrzucenia i zbyt szybkiej identyfikacji ze "słusznymi poglądami".
read full review
„Co może się wydarzyć, kiedy schematyczne życie dumnej gołębiej Bandy zostanie niespodziewanie zakłócone? I co, jeśli „ty...”
Marta Wojciechowska, swiatkultury.pl, Nowy spektakl Teatru Animacji to doskonała propozycja zarówno dla najmłodszych widzów, jak i dla dorosłych.
read full review