KRAJ NAJ. Historia trójkątnej rewolucji
Zdjęcie przedstawia plakat spektaklu w różowych odcieniach z fioletowym trójkątem i niebieskim oknem w kształcie koła.

KRAJ NAJ. Historia trójkątnej rewolucji

reż. Agata Kucińska

Creators

tekst: Malina Prześluga

reżyseria: Agata Kucińska

scenografia: Matylda Kotlińska
muzyka: Piotr Klimek
choreografia: Barbara Olech

Cast

Release date

09.03.2024

Duration

75 min.

Recommended viewer age

Od 7 lat.
Icon indicating the age category: childrenchildren

Bilet normalny – 55 zł
Bilet ulgowy – 50 zł
Bilet grupowy – 45 zł

 

Wyobraźcie sobie, że wszyscy jesteśmy równi. Nie ma ładniejszych i brzydszych, głupszych i mądrzejszych, biednych i bogatych, wszyscy są równi, tacy sami. Identyczni! W dodatku musimy tacy być, nie mamy wyboru.

Czy kraj w którym panują te zasady byłby NAJlepszym czy NAJgorszym krajem?

W Kraju Naj mieszkają wyłącznie trójkąty równoboczne, a trójkąt to jedyny dopuszczalny kształt. Dlatego trójkątne jest wszystko, nawet koła w rowerach, czy piłka do nogi. Jego mieszkańcy żyją w stresie i niewygodzie. W nieświadomości, że mogłoby być inaczej.

I nagle, zupełnie niespodziewanie, ten równoboczny, przepełniony zakazami i nakazami ład zamienia się w radosny galimatias, bo w trójkątny świat wkracza... narwane, zupełnie nieobliczalne koło. Co z tego wyniknie?

Spektakl pełen wartkiej akcji i błyskotliwych pomysłów formalnych przybliża dzieciom w przyjazny i przystępny dla nich sposób takie pojęcia jak wolność, bunt, czy indywidualizm. Za pomocą prostej opowieści zadajemy sobie razem z małymi widzami pytania: Czy życie obwarowane zakazami jest okej? Czy ustalony porządek da się czasem złamać?

Czym jest wolność i jak o nią dbać? Czy to dobrze czasem się zbuntować?

Przy pomocy zrozumiałej i nośnej metafory podjęliśmy próbę opowiedzenia małym ludziom o niebezpieczeństwach nadużywania władzy i jej przemocowości.

Spektakl bierze udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. 

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Dominik Gac, Piotr Hildt, Anna Jazgarska, Szymon Kazimierczak, Andrzej Lis, Wanda Świątkowska.

 

 

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej Logo

 

 

 

 

 

 

 

Maciej Zakrzewski

Reviews

„Premierowy spektakl Teatru Animacji Kraj Naj. Historia trójkątnej rewolucji to antyutopia dla młodych widzów. Ten nowy i...”
Monika Nawrocka-Leśnik,
read full review