Elżbieta Węgrzyn
Na zdjęciu aktorka Elżbieta Węgrzyn. fot. Jakub Wittchen

Elżbieta Węgrzyn

aktorka

Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, w Teatrze Animacji od 1996 roku.

Najważniejsze role: Lis w „Szałaputkach”, Prosiaczek w „Kubusiu Puchatku”, Dzwoneczek-Młoteczek w „Pozytywce”, Pinokio w „Pinokiu”, Roberto w „Królu Mięsopuście”, chłopiec w „Jeżu”, Matka Ropucha i Królowa Elfów w „Calineczce”, Gęś w „A niech to Gęś kopnie!”.

Nagrody i wyróżnienia:

  • Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek – Toruń, 2000 r. Nagroda Aktorska za rolę Prosiaczka w „Kubusiu Puchatku”
  • Nagroda Dyrektorów Teatru Animacji – za osiągnięcia artystyczne, r. 2006
  • Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek – Opole 2007 r. Nagroda Aktorska za rolę Dzwoneczka Młoteczka w spektaklu „Pozytywka”
  • Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek – Opole 2009 r. Nagroda Aktorska za tytułową rolę Chłopca w spektaklu „Jeż”
  • Nagroda Poznań Biały Bez (plebiscyt publiczności) w kategorii najlepszy aktor/aktorka 2010 roku.
  • Nagroda Henryka za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz za całokształt pracy artystycznej w dziedzinie teatru lalek, przyznana przez Sekcję Teatrów Lalkowych ZASP (marzec 2014)
  • Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - 2015 r.

O sobie:

Poza teatrem zajmuję się między innymi pracą na rzecz wielkopolskiego Forum Organizacji Osób z Niepełnosprawnościami – prowadzę warsztaty w ramach programu „Uczmy się razem żyć czyli Dzieciaki z Podwórka”. Także śpiewam. Moje mini recitale („Intymny świat”, „Zła opinia” i „Życie na różowo”) mówią co mnie boli i co mi w duszy gra. Kocham książki i kino, uwielbiam wypoczywać nad morzem i marzę o podróży dookoła świata.