JUNGLE PEOPLE
Plakat przedstawia kolorowe figurki zwierząt mieszkających w dżungli takich jak małpy, goryl, tygrys na żółtym tle.

JUNGLE PEOPLE

reż. Mateusz Pakuła

Twórcy

tekst, reżyseria: Matesz Pakuła
scenografia, kostiumy: Marta Śniosek-Masacz
muzyka: Antonis Skolias 
światła: Paulina Góral

Obsada

Data premiery

30.03.2019

Czas trwania

60 min.

Rekomendowany wiek widzów

Od 11 lat.
Ikona określająca kategorię wiekową: dziecidzieci

Bilet normalny – 55 zł
Bilet ulgowy – 50 zł
Bilet grupowy – 45 zł

Sztuka jest współczesną, pełną gorzkiego humoru, wariacją na temat powieści Rudyarda Kiplinga "Księga dżungli".

Jednak wszyscy znawcy tego dzieła mogą poczuć się mocno zdziwieni, bo... to już nie jest ta sama dżungla. I Mowgli jest zupełnie nie ten sam. A jeśli komuś się wydaje, że dobrze pamięta panterę Bagheerę i niebezpiecznego Shere Khana, będzie musiał zweryfikować wspomnienia. Bohaterowie dramatu Mateusza Pakuły opuścili strony książki dawno temu – w epoce innych dylematów, pytań i potrzeb. W czasach innego Zła i innego Zwątpienia. Wkraczając w XXI wiek niosą ze sobą jedynie archetypy swoich postaci. Walczą jeszcze o poczucie sensu, o jakąś sprawczość, wiedzą jednak, że tu - i teraz - w erze absurdów i ekologicznych katastrof może to być walka przegrana. Patrząc ich oczami na nonsensy i okrucieństwa współczesności, sami możemy dostrzec, cośmy zrobili z tym pięknym światem przez ostatnie stulecie.

 

Tekst Pakuły nasycony jest cytatami z popkultury, postaci dramatu zdają się być z nich wręcz zbudowane, posiłkować się zapożyczonymi sensami, żartem i pastiszem, jakby w akcie obrony przed prawdą, która jest dla nich nie do przyjęcia. Są jak skomplikowane konstrukty z odpadów i śmieci, podobnie jak sama uosobiona Dżungla. Można tylko spytać - kto im to zrobił...?

 

Spektakl brał udział w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
 

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Dominik Gac, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Piotr Morawski, Jacek Sieradzki, Sandra Szwarc i Zuzanna Berendt.

Monika Stolarska

Materiały edukacyjne - zobacz

Mapa kontekstów i tropów artystycznych.

Recenzje

„Twórczość dramatopisarska Mateusza Pakuły nie jest raczej kojarzona z tym, co zwykliśmy uważać za teatr dla dzieci i mło...”
Joanna Ostrowska, teatralny.pl ,
czytaj całą recenzję
„"Jungle People" Mateusza Pakuły z certyfikatem jakości! Niech to będzie moja odpowiedź na postulaty widzów, domagających...”
Monika Nawrocka-Leśnik, kulturapoznan.pl,
czytaj całą recenzję