DON KICHOT 2.0
Plakat przedstawia czerwoną ikonę konia z symbolem płci zamiast oka oraz różowym tłem.

DON KICHOT 2.0

Twórcy

tekst: Miguel de Cervantes

reżyseria: Konrad Dworakowski

tłumaczenie: Walenty Zakrzewski

adaptacja: Martyna Lechman

scenografia: Andrzej Dworakowski

muzyka i aranżacje: Tomasz Lewandowski

 

Obsada

Joanna Chmielecka (gościnnie)

Paweł Chomczyk (gościnnie)

Konrad Dworakowski (gościnnie)

Adam Jełowicki

Sylwia Koronczewska-Cyris

Kacper Lorens (gościnnie)

Marcin Ryl-Krystianowski

Dagmara Sowa (gościnnie)

Data premiery

19.10.2024

Czas trwania

100 min.

Rekomendowany wiek widzów

Od 12 lat.
Ikona określająca kategorię wiekową: młodzież i doroślimłodzież i dorośli
Najdroższa Dulcyneo, wybacz! Piszę do Ciebie ten list wiedząc, że odpowiedzieć mi nie możesz. Jednak proszę, nie gniewaj się. Nie mogłem dzisiaj przyjść. Zatrzymało mnie wiele przygód. My błędni rycerze dużo walczymy a potem morzy nas nasz rycerski sen. Ty także jesteś w tym śnie, tylko oczywiście dużo większa i jeszcze piękniejsza. Kiedy budzimy się rano, lubimy się jeszcze trochę powylegiwać. Pisząc ten list leżę właśnie wygrzewając się na ciepłym piasku la Manchy i nieustająco myślę o Tobie. Całuję Twe delikatne dłonie. Do zobaczenia! Wyruszam niebawem. Będę u Ciebie jutro. Twój D. K.

Don Kichot jest spektaklem o nieoczywistym i zróżnicowanym języku. Jego forma próbuje godzić ducha rycerskiej opowieści Cervantesa i doświadczenia współczesnego teatru z jego skłonnością do komentowania aktualnej sytuacji społeczno-politycznej i historycznej. Poprzez muzykę na żywo, elementy teatru formy i teatru dramatycznego łączy w sobie odległe koncepcje estetyczne, chcące odnaleźć wspólny mianownik w zaśmieconej rzeczywistości jaka nas otacza. Mamy zatem do czynienia z wydarzeniem muzyczno-wizualnym, gdzie bohater klasyczny staje się medium poddanym eksperymentowi. Interesuje nas, co obrosły w interpretacje i konteksty Don Kichot znaczyłyby dziś? Jaką rzeczywistość by odbijał, co my w jego lustrze zobaczylibyśmy poprzez swoje odbicie. Próbujemy się zastanowić, jak jego wizja świata motywowałyby i determinowałaby nasze działania. Don Kichot otwarcie nazywa Dulcyneę ideą stworzoną według własnej wizji świata. Nie mamy odpowiedzi jaka jest nasza Dulcynea. Chcemy być w tej podróży Sancho Pansą z ciekawością obserwującym co z tegorocznego spotkania z Don Kichotem wyniknie. Spektakl ma formułę otwartą, gotową to pytanie stawiać co roku na nowo.

 

Spektakl zrealizowany w koprodukcji Teatru Animacji w Poznaniu i Grupy Coincidentia.

 

Spektakl bierze udział w X Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej i Europejskiej „Klasyka Żywa”.

 

Zdjęcie przedstawia belkę z logotypami organizatorów Konkursu.
fot. Maciej Zakrzewski

Recenzje

„Don Kichot Cervantesa to jeden z tych klasyków, o których się dużo mówi, ale niewielu go tak naprawdę czyta. Konrad Dwor...”
Monika Nawrocka-Leśnik,
czytaj całą recenzję