JA, BAŁWAN
Plakat przedstawia przestrzennego bałwana wykonanego z papieru z cieniem marchewki na błękitnym tle..

JA, BAŁWAN

reż Artur Romański

Twórcy

tekst, dramaturgia: Malina Prześluga
reżyseria: Artur Romański
muzyka: Tomasz Lewandowski
scenografia: Marta Maria Madej
współpraca scenograficzna: Igor Fijałkowski

Obsada

Data premiery

15.11.2019

Czas trwania

55 min.

Rekomendowany wiek widzów

Od 8 lat.
Ikona określająca kategorię wiekową: dziecidzieci

Bilet normalny – 55 zł
Bilet ulgowy – 50 zł
Bilet grupowy – 45 zł

Jak przeżyć całe życie w jedną noc? Jak upchnąć wszystkie zachwyty, odkrycia i piękno tego świata w paru godzinach, które zostały do odwilży?

Bałwan jest jak wielkie dziecko, pragnie żyć do granic możliwości i zdaje się nie myśleć o nieuchronnym końcu. A za towarzysza obrał sobie Marchewkę, co wbrew pozorom nie jest oczywiste. Bałwan kipi radością, Marchewka jest zgorzkniałym i wiecznie niezadowolonym typem, który cudem uniknął śmierci w rosole. Początkowo Bałwanowi i Marchewce trudno jest się dogadać, różni ich wszystko. Są jednak zdani na siebie - wszak Marchewki losem jest bycie bałwanim nosem - i zaczynają łapać nić porozumienia, która z czasem przerodzi się w wielką przyjaźń. Taką prawdziwą, pełną przygód, głębokich rozmów, sprzeczek i poświęceń dla szczęścia drugiego. Ta niespodziewana i trudna przyjaźń nauczy ich (a być może nas) jak cieszyć się życiem, radzić sobie z przemijaniem, a także... jak uniknąć nieuniknionego.
 


Spektakl brał udział w 26. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle oceniała Komisja Artystyczna w składzie: Jan Karow, Katarzyna Lemańska, Andrzej Lis, Kamila Łapicka, Sabina Zygmanowska, Michał Mizera, Jacek Sieradzki (przewodniczący).

MKiDN logoInstytut teatralny LogoOgólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej Logo

 


 

Ikona nagrody: Nagrody

Nagrody

XXX OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRÓW LALEK W OPOLU  :

- Nagroda dla spektaklu „za przesyconą wyobraźnią i nowatorstwem, dowcipną i poruszającą opowieść o przemijaniu i męskiej przyjaźni, skierowaną zarówno do dzieci, jak i dorosłych."

- Nagroda dla Maliny Prześlugi za tekst dramatyczny „wykraczający poza wąskie kategorie wiekowe i uruchamiające w ich realizatorach i odbiorcach nowatorskie ścieżki wyobraźni".

- Nagroda za reżyserię dla Artura Romańskiego.

- Nagroda aktorska dla Artura Romańskiego.

- Wyróżnienie aktorskie dla Igora Fijałkowskiego za rolę Marchewki oraz za współpracę scenograficzną w spektaklu.

- Nagroda za muzykę dla Tomasza Lewandowskiego.

- Nagroda za scenografię dla Marty Maria Madej.

Jakub Wittchen

Recenzje

„Głównymi tematami dramatu Maliny Prześlugi "Ja, Bałwan" są wartości egzystencjalno-filozoficzne: świadomość przemijania,...”
Katarzyna Lemańska,
czytaj całą recenzję
„To nie żart, wczoraj na moją listę najważniejszych dzieł traktujących o męskiej przyjaźni, po m.in. wydanych pod koniec ...”
Monika Nawrocka-Leśnik, kultura.poznan.pl,
czytaj całą recenzję