PAN TADEUSZ. OSTATNI ZJAZD
Plakat przedstawia fantoma podczas wypadku samochodowego. Zbliżenie na jego głowę. Rozbita przednia szyba.

PAN TADEUSZ. OSTATNI ZJAZD

reż. Agata Biziuk

Twórcy

tekst i reżyseria: Agata Biziuk
scenografia: Marika Wojciechowska
muzyka: Piotr Klimek
choreografia: Krystyna Lama Szydłowska
przygotowanie wokalne: Zuzanna Łuczak Wiśniewska

Obsada

Data premiery

21.05.2022

Czas trwania

75 min.

Rekomendowany wiek widzów

Od 14 lat.
Ikona określająca kategorię wiekową: młodzież i doroślimłodzież i dorośli

Bilet normalny – 70 zł
Bilet ulgowy – 60zł
Bilet grupowy – 50 zł

Wojna nigdy nie jest daleko. Strachu nie da się zabić.

Adam Mickiewicz spóźnił się. Powstanie upadło zanim się pojawił. Wraz z innymi polskimi emigrantami, trawiony wyrzutami sumienia, tęsknotą, ideą odzyskania OJCZYZNY postanowił działać - napisać poemat. Soplicowo, miejsce idylliczne, niemal doskonałe, z niedoskonałymi ludźmi. Przestrzeń dzieciństwa Mickiewicza, gdzie spory rozwiązuje się przy stole, a największe morderstwa odpuszcza w imię braterstwa. Polacy którzy jedzą, piją, grzyby zbierają, uprawiają kolokwialne umizgi, czekając, aż Francuzi przyjdą zrobić im ojczyznę. Kim byliśmy jako naród? Kim jesteśmy dzisiaj? W tym spektaklu to artystom oddaje się głos. Jak działać, jak tworzyć w opresyjnych czasach? Mit wygnania, tęsknoty, śmierci za ojczyznę, jaką ma wartość dzisiaj? Co napędza nasz patriotyzm? Czym on dziś jest? Czy potrafimy mówić jednym głosem? Wokół tych i innych szeroko pojętych zagadnień twórcy spektaklu, w tragikomiczny sposób odnosząc się do twórczości Adama Mickiewicza, kąsają dzisiejszą rzeczywistość. Kochajmy się!

Maciej Zakrzewski

Recenzje

„Agata Biziuk to dla mnie reżyserka kompletna, o czym przekonała mnie choćby w „Za – Polskiej”. Jej najnowsze dzieło w po...”
Kasia, lubimyuczyć.blogspot.com,
czytaj całą recenzję
„„Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza to jedna z najważniejszych lektur szkolnych. Stwierdzenie to brzmi dość okrutnie, ale w ...”
Natasza Thiem,
czytaj całą recenzję
„Za trudny? Przestarzały? Nic podobnego. Agata Biziuk w Teatrze Animacji czyta na nowo Pana Tadeusza, i pomaga mu wyjść -...”
Monika Nawrocka-Leśnik,
czytaj całą recenzję